Wykorzystanie źródeł termalnych i ich opłacalność

Źródła termalne są używane w Polsce coraz częściej i chętniej. Nikogo nie powinien zdumiewać ten fakt, dlatego że inwestycja taka daje niesamowite korzyści, których do tej pory jeszcze inna technologia nie zapewniała. Od setek lat człowiek wierci studnie głębinowe, najpierw pozyskując z nich wodę użytkową. Dziś technika pozwala wwiercić się na duże głębokości, które umożliwiają pozyskiwanie ciepłej wody ze źródeł termalnych, o ile one

naturalnie tam się znajdują.

Wydatki, które należy ponieść
Oczywiście, żeby skorzystać z możliwości, które gwarantują termalne źródła, muszą się one pod wybraną działką budowlaną znajdować. Tutaj też wyłania się najważniejszy, relatywnie kosztowny kłopot, to znaczy badania, miejsce oraz próby, które mają wykazać, iż odwierty pod pompy ciepła zagwarantują konkretne korzyści. Bez znaczenia jest czy działa się w takim mieście jak Warszawa bądź też w takim jak Białystok, znaczenie ma jednak to, czy pod działką zlokalizowane są wody termalne na takiej głębokości, która pozwala na wykonanie w określonym miejscu studni. Oprócz tego, sama lokalizacja wymaga wykonania badań gruntu oraz badań które związane są z możliwościami, jakie gwarantuje źródło termalne. Łatwiej jest w sytuacji, gdy na działce ma być dostępna tylko studnia wiercona, która będzie używana do pobierania wody użytkowej. Wtedy wystarczy tylko zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Atuty studni a także źródeł termalnych

Jeśli już piszemy o tym, że źródła termalne to olbrzymie możliwości, należy rozwinąć bardziej dokładniej ten temat. Po pierwsze w takich miastach jak Olsztyn bądź też Katowice, koszt poboru gorącej wody jest względnie duży. Albo należy ją nagrzać za pomocą energii elektrycznej albo też wykorzystać potencjał jaki gwarantuje bojler wraz z wężownicą. Natomiast studnie wiercone wykorzystywane są do czerpania wody użytkowej i w zależności czy pod działką zlokalizowane jest źródło zimne lub też termalne, ta woda użytkowa może mieć nawet temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jakie generuje to korzyści? Wydajne i bezpieczne ogrzewanie nieruchomości oraz użytkowanie gorącej wody termalnej bez ponoszenia zbędnych opłat. Kosztem całkiem wielkim jest uruchomienie całej inwestycji, później niemniej jednak koszt ten jest już redukowany i jedynie opiera się o pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła. Plusów tego rodzaju rozwiązania jest wobec tego bardzo dużo, do minusów kwalifikuje się tylko koszty zapoczątkowania inwestycji, niemniej jednak wraz z użytkowaniem koszt ten szybko się zwraca.

Alkrusz.pl – Geolog Białystok

Post Author: admin

Dodaj komentarz