Wkład własny – fakty i mity

Dane wskazują, że w Polsce ok. 2/3 nieruchomości mieszkalnych kupowanych jest na kredyt. Wiele osób to z niego finansuje większą część zakupu. Jednym z warunków otrzymania finansowania z banku jest posiadanie wkładu własnego. To, ile on powinien wynosić i w jakiej formie występować jest jednym z częstych pytań nabywców inwestycji. Jakie są fakty i mity na temat wkładu własnego? Sprawdzamy.

Zainteresowanie mieszkaniami w nowych inwestycjach nie maleje. Kupujemy je o wiele chętniej niż te z rynku wtórnego, szczególnie jeśli mieszkanie ma być przeznaczone do zamieszkania, a nie np. pod wynajem. Popularność mieszkań z rynku pierwotnego widać, chociażby po wyszukaniu frazy deweloperzy Bydgoszcz. Zakup wymarzonego mieszkania czy domu wiąże się jednak z wyłożeniem pieniędzy i to niemałych. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na pozyskanie finansowania z banku, czyli kredytu hipotecznego. Ten może być jednak udzielony tylko jeśli spełnia się określone warunki. Jednym z nich jest wkład własny. Zgodnie z definicją jest to kapitał, który trzeba posiadać, aby mieć szansę na kredyt na mieszkanie. Obecnie żaden bank nie ma ofert kredytu, który w 100% pokrywa wartość nieruchomości.

Wkład własny musi wynosić 20% lub więcej

Jeden z najpowszechniejszych mitów mówi o wysokości wkładu własnego. Wiele osób uważa, że nie może być on niższy niż 20% wartości nieruchomości. Wynika to z tego, że Komisja Nadzoru finansowego w 2019 roku wydała dokument regulujący wysokość wkładu własnego. Zgodnie z nim obowiązuje minimalny wkład własny w wysokości 20%, jednak banki często swoim klientom proponują specjalne ubezpieczenie. Nazywa się ono ubezpieczenie niskiego wkładu i umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego, już przy udziale 10% środków własnych. Obecnie ubezpieczenie to jest jednak rzadziej spotykane, a wywołane jest to niepewnością spowodowaną przez pandemię koronawirusa.

Wkład własny to tylko gotówka

Kolejnym mitem dotyczącym wkładu własnego jest ten mówiący, że udział własny może stanowić tylko gotówka. Trzeba jednak pamiętać, że banki akceptują różne formy udziału własnego kredytobiorcy. Poza oszczędnościami wkładem własnym mogą być:

  • koszty zakupionych materiałów budowlanych i usług budowlanych,
  • wartość zakupionej działki,
  • akcje i obligacje,
  • środki z funduszy inwestycyjnych i zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym

Banki jako udział własny postrzegają też pieniądze pochodzące z darowizny od rodziny czy wygraną w grze losowej.

Wyższy wkład własny, to tańszy kredyt

Mimo że kredyt hipoteczny można zaciągnąć już przy posiadaniu 10% środków własnych, to zazwyczaj takie oferty są niekorzystne. Faktem jest bowiem stwierdzenie, że im wyższy udział własny, tym tańszy kredyt. Oszczędza się przede wszystkim na ubezpieczeniu od niskiego wkładu własnego. Poza tym im większą ilość środków się posiada, tym mniej pieniędzy z banku trzeba pożyczać – niższy jest zatem całkowity koszt kredytu.

Wkład własny zależy od ceny nieruchomości

Nie ma jednej obowiązującej kwoty, jaką trzeba zgromadzić na wkład własny. Wynika to z tego, że prawdziwe jest stwierdzenie, że wkład własny zależy od ceny nieruchomości. Oznacza to, że mniejsze środki trzeba zgromadzić, jeśli chce się zakupić mieszkanie za 300 tysięcy złotych. Większy wkład własny będzie potrzebny przy zakupie domu za 500 tysięcy złotych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz