W jaki sposób wyremontować dach?

Dach to nie tylko zwieńczenie prac związanych z wykonaniem domu, ale przede wszystkim element mający zapewniać bezpieczeństwo przed czynnikami atmosferycznymi. Prawidłowość i sposób jego wykonania ma znaczący wpływ na dalszą funkcjonalność domu, toteż wszelkie prace jak np. krycie dachów czy naprawa dachów powinny być wykonywane przez ekipy doświadczone, rzetelne i sprawdzone na rynku. Dach to także wizualne wykończenie całej bryły budynku, w związku z tym obecnie rynek oferuje nam sporą gamę dekoracji, które będziemy mogli indywidualnie dopasować a zarazem wkomponować ten element budynku do całej reszty.

Przede wszystkim materiał

Montaż dachów to inwestycja na długie lata, a czasem można nawet stwierdzić, że niekiedy na cały okres istnienia budynku, z wyjątkiem operacji naprawczych, konstrukcyjnych czy wizualnych.

Dlatego w przypadku wszelkich prac związanych z wykonaniem dachu istotną rolę odgrywać będzie materiał, z którego wykonamy krycie dachu oraz jakość elementów konstrukcyjnych. Nie są to oczywiście kluczowe czynniki decydujące o żywotności konstrukcji, jednak mają one istotny wpływ na trwałość całego przedsięwzięcia.

W przypadku naprawy dachów czynnikiem mającym wpływ na szybkość prac będzie mieć przede wszystkim ogólny stan budynku oraz stan więźby dachowej.

W stosunkowo nowych domach prace powinny przebiec sprawniej, niż w przypadku całkowitej renowacji starego budynku.

Weryfikacja stanu konstrukcji

Sprawdzenie stanu konstrukcji dachowej i wszystkich elementów pobocznych najlepiej zlecić odpowiedniemu fachowcowi. Wówczas będziemy pewni, że nie przeoczymy żadnej istotnej usterki, od której być może zależą największe problemy w pracy dachu.

Fachowiec zweryfikuje po kolei następujące elementy:

  • przecieki w dachu- możliwe do zlokalizowania przez obserwację zacieków na skosach poddasza oraz suficie oraz poprzez sprawdzenie stanu blachy/ dachówki
  • konstrukcja więźby- sprawdzenie pod kątem pękania, skręcania czy ugięć w poszczególnych elementach drewnianych. Ich weryfikacja możliwa jest zarówno od spodu jak i od strony pokrycia, gdzie w przypadku ewentualnych ugięć, będą one łatwo dostrzegalne.
  • sprawdzenie stanu izolacji
  • sprawdzenie jakości pokrycia pod kątem uszkodzeń i zabrudzeń

Na podstawie gruntownej ekspertyzy, fachowiec wyda opinię zarówno o stanie technicznym konstrukcji jak i o elementach koniecznych do wymiany.

Naprawa dachów – rodzaje prac

W zależności od uszkodzeń lub konieczności dodatkowego wsparcia danego elementu wykonuje się całkowicie nowe elementy lub wzmacnia obecne.

Jak wygląda remont dachów?

  1. Wzmacnianie konstrukcji- obejmuje zazwyczaj wymianę krokwi lub montaż dodatkowych elementów wspierających krokwie i jętki. Usztywnienie wykonuje się za pomocą obustronnego montażu desek na krokwiach lub poprzez podparcie płatwią.

Usztywnienie za pomocą desek zapewni pogrubienie elementu w miejscu działania największych naprężeń. Gdy pęknięcia i inne wady przekraczają 50% konieczna jest wymiana całej konstrukcji.

  1. Odgrzybianie drewna- drewno to serce całej konstrukcji, dlatego jego stan powinien pozostawać nieprzerwanie w nienagannej kondycji. Jest to jednak często zaniedbywany element, a przypominamy sobie o nim dopiero wówczas, gdy ostatnią deską ratunku jest obligatoryjny remont. W przypadku znacznych zniszczeń poszczególnych obszarów wymienia się je całkowicie a następnie pokrywa środkami bakteriobójczymi. Przyjmuje się, iż całkowita wymiana konieczna jest w przypadku 20% zagrzybienia konstrukcji.

W mniej zniszczonych częściach najpierw usuwa się zniszczone fragmenty następnie impregnuje.

  1. Stan łat i kontrłat- to elementy na których ułożone będzie nasze pokrycie dachowe. W zależności od wybranego sposobu pokrycia, również konstrukcja będzie wymagała zmian. Na przykład, chcąc pokryć dach blachą falistą czy dachówką konieczne będzie zastosowanie rusztu z łat. Natomiast dla pokryć z gontu czy blachy płaskiej konieczne jest pełne poszycie z płyt lub desek odpowiednio zaizolowanych.
  2. Ocieplenie- o ile poddasze nie jest jeszcze lub w ogóle zaadaptowane na mieszkalne, ocieplenie łatwiej wykonać od wewnątrz. Gdy poddasze jest już zaadaptowane, wówczas ocieplenie dodaje się od zewnątrz w postaci płyt termoizolacyjnych z wodoodpornego materiału o niskiej nasiąkliwości. Ten sposób jest najtańszą oraz najprostszą metodą ocieplenia.
  3. Naprawa pokrycia dachowego- jeśli stan pokrycia nie wskazuje na straty wytrzymałościowe, być może będzie można użyć je ponownie o ile inne czynniki na to pozwolą. Nierzadko jednak pokrycie dachowe ulega całkowitej wymianie, gdyż jego naprawa może okazać się zbyt kosztowna oraz czasochłonna.

Dach to taki element domu, na którym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać. Jego odpowiednie wykonanie to gwarancja bezpieczeństwa, ochrony całej konstrukcji oraz  ochrony domowników przed czynnikami atmosferycznymi jak np: deszcz, burza czy śnieg, a znaczne koszty poniesione na remont dachów odpłacą nam się długą żywotnością i brakiem zmartwień o stan techniczny tych elementów.

Wybór ekipy remontowej

Chcąc zapewnić sobie wewnętrzny spokój unikajmy ekip, których motto jest szybko i tanio. Zazwyczaj takie oferty nie mają wiele wspólnego z rzetelną pracą oraz doświadczeniem, które jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ niewłaściwie wykonany dach zagraża naszemu życiu.

Przy wyborze ekipy remontowej, warto zwrócić uwagę na jej portfolio czyli dotychczasowe projekty oraz opinie o danym wykonawcy, dzięki czemu unikniemy ciągłych poprawek po danej ekipie, a my sami będziemy spokojni o swoje bezpieczeństwo.

Post Author: admin

Dodaj komentarz