W jaki sposób pięknie zaaranżować swój salon? Oświetlenie, które odmieni Twoje wnętrza!

Oświetlenie w każdym domu to element niezbędny, dający możliwość swobodnego poruszania się oraz efektownego wyglądu. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje żyrandoli, które potrafią całkowicie odmienić wnętrza i nadać im tajemniczego wyglądu. Oświetlone salony po zmroku wydają się być magiczne i przytulne, czasami prezentują się zupełnie inaczej niż za dnia.

Wybór żyrandola nie jest jednak prostym zadaniem i powinien być przemyślany oraz oparty o kilka ważnych zasad. W pomieszczeniach niskich nie należy montować dużych i mocno zwisających żyrandoli, natomiast w większych przestrzeniach tego typu rozwiązania są gwarancją efektownych wrażeń. Wybór żyrandola daje wiele przyjemności i przypomina komponowanie dodatków do wieczorowych kreacji. Dzieje się tak, ponieważ współcześnie żyrandol oprócz funkcji oświetleniowej ma za zadanie udekorować pomieszczenie.

Żyrandol najczęściej montowany jest w salonach i pokojach gościnnych. Doskonale uporządkowuje całą kompozycję wnętrza i rozświetla całą przestrzeń. Centrale źródło światła w postaci żyrandola często sprawia, że nie potrzebujemy innych rodzajów oświetlenia. Efektowne modele żyrandoli zawieszone po środku sufitu dodatkowo budują klimat całego wnętrza i nadają mu charakteru.

Jaki rozmiar i wielkość żyrandola jest odpowiednia?

Wybór żyrandola głównie zależy od wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Wielkość żyrandola właściwą do konkretnego pokoju można z łatwością obliczyć. Wystarczy zmierzyć szerokość i długość pomieszczenia i podzielić go przez 30. Następnie otrzymane liczby trzeba do siebie dodać i pomnożyć ich sumę przez 2,5. Uzyskany wynik jest wskazaną szerokością żyrandola mierzoną w centymetrach.  Przykładowe obliczenie wygląda następująco szerokość 300 cm i długość 450 cm pomieszczenia: 300:30=10 i 450:30=15, 10 + 15 = 25 , 25 x 2,5 = 62,5 cm. W salonie o wymiarach 300 x 450 cm należy zamontować żyrandol o wielkości 62,5 centymetra. Oczywiście nie musimy kupować żyrandola w dokładniej wielkości, kilka centymetrów nie zrobi dużej różnicy.

Żyrandol i jego możliwości

Za pomocą światła można dowolnie kształtować całą przestrzeń pomieszczenia. Odpowiednio dobrany żyrandol może optycznie podnieść lub obniżyć sufit. Najczęściej osoby zamieszkujące mieszkania w blokach stosują triki, które skutecznie podnoszą sufit i sprawiają, że cały pokój wydaje się być przestronniejszy. W tym celu kupowane i montowane są żyrandole kierujące światło do góry, natomiast jeśli chcemy zmniejszyć wielkość pomieszczenia należy wybrać żyrandol kierujący światło w dół.

Bardzo podobnym rozwiązaniem jest stosowanie opraw sufitowych, ich niskie zawieszenie spowoduje obniżenie wysokości pomieszczenia. Wysoko zamontowane oprawy sufitowe będą dawać rozproszone światło i powiększą cały pokój.

Dodatkowe oświetlenie do salonu

W przypadku posiadania dużych salonów można korzystać z kilku rodzajów oświetlenia. Taka opcja jest również dobra jeżeli chcemy oświetlić wyjątkowe rzeczy znajdujące się w naszym salonie np. rzeźby, obrazy, pokaźne rośliny. W takich przypadkach można korzystać ze światła kierunkowego, które sprawi, że po wejściu do salonu od razu zwrócimy uwagę na rozświetlony przedmiot.

W salonach poleca się również korzystać z lamp bocznych, stołowych oraz kinkietów. Kinkiety zawieszone na ścianach bocznych pozwalają skutecznie podnieść wysokość stropu i oświetlić,  niektóre elementy ścian (filary, załamania). Często stosowanym rozwiązaniem są listwy LED umieszczone na liniach półek i gzymsów, sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się być obszerniejsze.

Żyrandole w salonie mogą być wzbogacone efektownymi lampami podłogowymi. W końcu w salonie czasami przebywamy sami relaksując się przy książce, wówczas nie potrzebujemy oświetlenia całej przestrzeni i w zupełności wystarczy nam włączona lampa podłogowa. Lampa podłogowa może w delikatny sposób wydzielić przestrzeń relaksacyjną od reprezentacyjnej. Umieszczona nad fotelem perfekcyjnie rozjaśni to miejsce i nada mu klimatycznego charakteru. Bardzo korzystną opcją są lampy podłogowe z regulowanymi ramionami lub funkcją ściemniania. Pozwalają na dobór kąta padania światła oraz regulują jego natężenie.

Lampy stołowe to również dobry pomysł na dodatkową dekorację oraz doświetlenie salonu. Za ich pomocą również można oddzielić przestrzeń od całości i stworzyć np. kącik do rozwiązywania krzyżówek. Mały stolik, dwa fotele oraz lampa stołowa na pewno wystarczą do rozwiązania krzyżówek po zmroku w salonie i zapewnią wyjątkowy klimat.

Post Author: admin

Dodaj komentarz