Decyzja o budowie własnych, wymarzonych czterech kątów jest niewątpliwie jedną z ważniejszych podejmowanych działań w naszym życiu. Wiąże się bowiem nie tylko z dokładnym przemyśleniem koncepcji ogólnej domu i obejścia wokół niego ale również – dokładnego oszacowania kosztów budowy i wykończenia. Jest to więc ogromne przedsięwzięcie, a można wręcz jedno z ważniejszych w naszym życiu wydarzeń, które wiąże się nie tylko z organizacją pod kontem finansowym ale również – przez pryzmat odpowiedniej organizacji.
Budowa domu jest przedsięwzięciem, które jak już wspominaliśmy wymaga gruntownego przemyślenia każdej, nawet na pozór najmniej istotnej kwestii. Brak prawidłowego rozplanowania czy niedokładne oszacowanie kosztów budowy wymarzonego domu i aranżacji ogrodu skutkować może bowiem nie tylko poważnymi opóźnieniami inwestycji ale również – całkowicie ja zatrzymać. Ważne jest więc, aby zastanowić się nad elementami, na których można przyoszczędzić. Osoby, które interesują się branżą budowlaną i deweloperzy zgodnie twierdzą, że budując dom możemy oszczędzić sporą ilość pieniędzy, jednakże warto jest wiedzieć, na czym możemy oszczędzić, a na czym nie do końca. Istnieją bowiem etapy budowy, które możemy wykonać znacznie niższym kosztem, nie odbierając całej inwestycji z jakości czy trwałości materiału. Dziś przyjrzymy si bliżej kwestii budowy domu i podpowiemy, na czym warto oszczędzić, a na czym nie powinniśmy budując swój wymarzony dom.
Kupno działki – czyli znaleźć miejsce idealne
Paradoksalnie jednym z ważniejszych etapów budowy każdej nieruchomości jest znalezienie odpowiedniego miejsca pod poczynienie tej inwestycji. Głosy są podzielone – niektórzy z nas bowiem uparcie twierdza, że najlepszym miejscem na wymarzone cztery kąty są obrzeża miasteczek, miast czy nawet… tereny typowo wiejskie. Jeszcze inni uważają, że podstawą dobrego ulokowania domu jest to, aby znajdował się on w centrum. Nieważne w której grupie osób jesteśmy – ważne jest dokładne przemyślenie i przeanalizowanie ofert sprzedaży działek pod budowę. Faktem jest, że wydatkiem dość pokaźnym jest zakup działki uzbrojonej posiadającej plan zagospodarowania. Szczególnie jeśli marzymy o domu w spokojnej okolicy będzie rozwiązanie, które stosuje ówcześnie ogromna część osób, marząca o własnym domu. Możemy pokusić się bowiem o zakup ziemi (gruntu) rolnego i przekwalifikować go na działkę pod budowę nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku metoda ta jest taka prosta – zazwyczaj wymaga to bowiem ogromu zaangażowania i czasu. Jest to jednak jeden ze sposobów, który może pozwolić na sporą oszczędność, która może być owocnie spożytkowana na późniejszych etapach naszej budowy.
Czy warto oszczędzać na projekcie domu?
Etapem, który następuje zazwyczaj bezpośrednio po zakupie gruntu pod nieruchomość jest wybór projektu naszych wymarzonych czterech kątów. Jak dobrze i powszechnie wiadomo – o gustach się nie dyskutuje i kwestia ta powinna być przede wszystkim dokładnie przemyślana i przeanalizowana przez domowników. Planując powiększenie rodziny postawić powinniśmy raczej na nieco większą nieruchomość o wydzielonych pokojach, a w sytuacji, kiedy to jesteśmy małżeństwem bezdzietnym bądź singlem – na dom wygodny i przede wszystkim – przestronny. Kwestia projektu domu jest zazwyczaj nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby nam się wydawać. Możemy skorzystać z gotowego projektu domu, lub pokusić się o stworzenie nowego – w oparciu o nasze osobiste wymagania i pobudki. Faktem jest jednak, że opcją znacznie tańszą jest gotowy projekt domu. Wykonanie projektu indywidualnego wiąże się z inwestycją nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Dom – szyty na miarę
Mówiąc o projekcie naszych wymarzonych czterech kątów warto wspomnieć również o kwestii tego, jak chcemy aby nasz dom wyglądał. Faktem jest bowiem, że im większa ilość balkonów, tarasów czy nietuzinkowych rozwiązań odnośnie okien, dachu czy innych niestandardowych rozwiązań tym zdecydowanie drożej wyniesie nas budowa domu. Mowa tu także o kwestii dachu. Bez wątpienia najtańszą opcją jest standardowy i klasyczny dach dwuspadowy. Nie zawsze rozwiązanie i projekt szyty na miarę jest wyjściem najlepszym – coś eleganckiego, prostego i dopasowanego do naszych gustów znaleźć możemy również w projektach gotowych. Często rozwiązanie wydające się na pozór mało interesujące i bez polotu jest najlepszym, na co mogliśmy postawić!
Kierownik budowy – czyli szef naszej budowy
Mówiąc o budowie domu nie trudno nie wspomnieć o tym, że ogromną oszczędnością może być zakup tańszych materiałów budowlanych. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dobre – oszczędność poczyniona na etapie zakupu poszczególnych materiałów budowlanych w późniejszych latach odbić może się na różnego rodzaju nieprzyjemnościach podczas zamieszkiwania. Ważne jest, aby skupić się również na wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej i na tym, by na jej czele stał prawdziwy profesjonalista. Mowa tu o odpowiednim kierowniku budowy – czyli takim, który jest fachowcem samym w sobie. Wybór odpowiedniego człowieka na te stanowisko wiąże się z tym, że poszczególne etapy budowy wykonane zostaną w sposób prawidłowy i rzetelny.
Podsumowanie
Budowa wymarzonych czterech kątów jest niewątpliwie jedną z istotniejszych decyzji w naszym życiu. Wiąże się bowiem nie tylko z ogromną odpowiedzialnością co do wyboru odpowiednich materiałów ale również – z potężną inwestycją pieniężną. Jest bowiem kilka etapów budowy nieruchomości, na których bez skrupułów możemy oszczędzić, choć istnieją i takie, których oszczędność może przynieść jedynie problemy w późniejszych latach zamieszkiwania danego lokum. Warto przede wszystkim poważnie zastanowić się nad tym, jakiej jakości i jakiego wykonania oczekujemy – te z wyższej półki będą znacznie trwalsze.
Wymarzone mieszkanie w Białymstoku znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/mieszkania/bialystok