Sens użytkowania kominków gazowych

Coraz więcej osób decyduje się dzisiaj ogrzewać swoje gospodarstwa domowe przy pomocy kominków gazowych. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie mocne i słabe strony mają kominki gazowe?

Komfort użytkowania

Bez wątpienia, dla użytkowników kominków gazowych bardzo ważny jest fakt, iż ich użytkowanie jest bardzo proste. W przypadku kominków gazowych nie trzeba bowiem:

  • dodawać paliwa do kominka
  • składować materiałów opałowych
  • rozpalać kotła

Brak paliwa i składowanie opału

Niewątpliwie brak konieczności składowania opału wynikający z tego, iż do kominków gazowych nie dodaje się paliwa to duża wygoda. Jeśli bowiem do ogrzewania domu wykorzystuje się drewno bądź węgiel trzeba zagospodarować wiele miejsca na jego przechowywanie. Efektem jest zagracona piwnica lub ogródek.

Odpalanie kominków gazowych

Na uwagę zasługuje również kwestia prostego zapalania kominków gazowych. W przypadku opalania drewnem lub też węglem konieczne jest zawsze odpalenie kotła. Czynność ta wymaga pewnego wysiłku oraz wprawy. Jeśli zaś chodzi o kominki gazowe, są one dzisiaj zwykle całkowicie zautomatyzowane. Rzecz w tym, iż wystarczy kliknięcie przycisku na pilocie, ażeby kominek się włączył. Oczywiście, automatycznie można również regulować wysokość ognia w kominku.

Odprowadzanie spalin

Teoretycznie, kiedy posiada się kominki konieczne jest także posiadanie kominów do odprowadzania spalin. Jednakże, są pewne wyjątki od tej reguły, które pozwalają zrezygnować z podłączania kominków do kominów. Dotyczą one między innymi właśnie kominków gazowych z racji ich niewielkiej mocy. Przeważnie nie przekracza ona 4,5 kW. Zgodnie z prawem natomiast, jeśli kominek nie posiada mocy większej niż 21 kW komin jest całkowicie zbędny.

Niemniej jednak, spaliny z kominków gazowych jakoś trzeba odprowadzić. Służy do tego tak zwany przewód powietrzno-spalinowy. Umożliwia on wyprowadzenie spalin na zewnątrz budynku oraz pobranie powietrza niezbędnego do procesu spalania.

Koszty związane z kominkami gazowymi

Pozornie mogłoby się wydawać, że relatywnie wysokie ceny instalacji kominków gazowych oraz wkładów do kominków sprawiają, iż rozwiązanie to jest nieopłacalne. Niemniej jednak, mądra eksploatacja kominków gazowych pozwala  wiele zaoszczędzić na tym właśnie rozwiązaniu. Możliwe jest bowiem natychmiastowe wyłączenie kominka w dowolnym momencie jak również nastawienie czasu wyłączania. Dzięki temu zużywa się gaz tylko wtedy, gdy ciepło z kominka jest faktycznie potrzebne. W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem czy też węglem, kominki gazowe nie marnują więc energii.

Post Author: admin

Dodaj komentarz