Okna dachowe – rodzaje i wykonanie

Okna dachowe to jedne z najbardziej zjawiskowych rodzajów okien stosowanych głównie w domach jednorodzinnych. Umieszczane są na poddaszu w celu uzyskania większej ilości światła. W przeciwieństwie do klasycznych okien można je zamontować w najniższych pomieszczeniach.

Okna dachowe uwielbiane są przez dzieci, dlatego też często umieszczane są nad łóżkiem pociech. Pozwalają na podziwianie chmur oraz gwiazd podczas letnich nocy. Cieszą również osoby dorosłe ceniące widoki oraz komfort.

Wybór odpowiednich okien dachowych najlepiej przemyśleć na etapie budowy domu lub dachu. Dzięki temu unikniemy nadprogramowych remontów i właściwie przygotujemy swój dom do bezpiecznego zamieszkania.

Główne rodzaje okien dachowych

Okna dachowe dostępne są w różnych rodzajach i formach. Zazwyczaj mają kształt prostokąta i różnią się od siebie sposobem otwierania oraz parametrami. Niektóre z okien można jedynie uchylić, zaś inne całkowicie obrócić o 360 stopni.

Często wybieranym rodzajem okien dachowych są okna obrotowe, mające oś otwarcia umieszczoną w połowie wysokości. Okna obrotowe należy umieszczać na właściwej wysokości (klamka nie może znajdować się wyżej niż 200 cm nad podłogą). Pozwalają na swobodne obracanie szyby i dotarcie do jej zewnętrznej strony, co jest bardzo dużą zaletą, jeśli chodzi o mycie okna.

Okna uchylno-obrotowe to kolejny wariant okien dachowych. Charakteryzują się dwoma osiami obrotu umieszczonymi w połowie wysokości i na górnej krawędzi ramy. Możliwe są do otwarcia za pomocą klamki. Uchylone okno uchylno-obrotowe nie zamyka się samo, ponieważ posiada specjalne sprężyny stabilizujące. Po za tym tego typu okno przy otwarciu nie wychyla się w głąb pomieszczenia.

Okna wysokoosiowe bardzo przypominają okna obrotowe dachowe. Jedyną różnicą jest umieszczenie osi na ¾ wysokości skrzydła. Podczas otwierania okna wysokoosiowego całe skrzydło jest unoszone ponad dach. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ilość wolnego miejsca w pomieszczeniu i chroni przed dostaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Włazy dachowe to ostatni rodzaj okien dachowych inaczej określanych, jako rozwieralne. Tego typu okna montowane są z lewej lub prawej strony i umożliwiają wyjście na dach. Dodatkowo posiadają specjalne zabezpieczenia, chroniące okno przed nagłym zatrzaśnięciem.  To świetne rozwiązanie na każde poddasze, które gwarantuje łatwy dostęp do dachu i pozwala szybko działać w razie problemów.

Z jakich materiałów tworzone są okna dachowe?

Na rynku najczęściej można spotkać się z oknami dachowymi wyprodukowanymi z drewna lub tworzywa sztucznego (plastiku). Większą popularnością cieszą się okna drewniane, które są bardziej reprezentacyjne i nadają wyjątkowego klimatu pomieszczeniom.

Okna dachowe drewniane pokrywane są specjalnymi powłokami, które mają na celu zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć od wewnątrz polecane są okna wytwarzane z tworzyw sztucznych. Mają one większą odporność, nie wchłaniają wody i nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz