Najbardziej istotne informacje o schorzeniu, jakim jest dna moczanowa

Dna moczanowa to jednostka chorobowa, która dotyka bardzo wielu ludzi i jest niezwykle trudna, dlatego że prowadzi do ostrego bólu w stawach. Warto zwrócić uwagę, że występuje ona w dwóch rodzajach – formie pierwotnej, dziedziczonej, a także w formie nabytej. Choroba ta zazwyczaj występuje u osób, które były leczone na białaczkę, były leczone promieniowaniem, chorowały na nerki. Przyczyn wystąpienia choroby jest znacznie więcej, warto nadmienić, że dna moczanowa może wystąpić u osób, które niewłaściwie się odchudzały czy też nazbyt objadały.

Osoby zagrożone zachorowaniem

Czynniki chorobowe towarzyszące dnie to tymczasem nie wszystko. Wyszczególnić można bowiem dodatkowo mnóstwo innych czynników, które mogą powodować zachorowanie na dnę mocznową. Osoby niekorzystnie odżywiające się, spożywające nadmierną ilość mięsa albo owoców morza w wielu przypadkach chorują na dnę mocznową, dlatego że w organizmie zaczyna się odkładać kwas moczowy. Wielkie znaczenie ma również ponadmiarowe spożywanie napojów alkoholowych, w tym głównie wódki a także piwa. Niektóre źródła cytują, że wino nie podnosi możliwości powstania choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować również osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, a ponadto leki moczopędne. Dna moczanowa to schorzenie, które znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. W przypadku kobiet jest w stanie atakować z reguły dopiero po przekwitaniu, wcześniej kobiece hormony doskonale chronią organizm. Mężczyźni są w następstwie tego zdecydowanie bardziej obarczeni ryzykiem pojawienia się tej choroby, przede wszystkim również dlatego, że to właśnie oni o wiele częściej stosują zbyt dużą ilość używek i stosują niezdrową, bogatą w mięso dietę. Warto również dodać, że schorzenie dotyka przeważnie osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to schorzenie spowodowane zbyt dużym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Zazwyczaj kryształy moczanu sodu odkładają się w obrębie stawów, co niestety wiąże się z rózmaitymi dokuczliwościami bólowymi, które odczuwa chory. Tylko i wyłącznie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz systematyczne wizyty u reumatologa są w stanie pomóc osobie chorej i oczywiście zatrzymać postęp choroby. Nieleczona dna moczanowa prowadzi do zajęcia wielu innych narządów i do znacznego pogorszenia stanu kondycyjnego pacjenta. Najważniejszym faktem jest jednakże to, że dna moczanowa nie daje żadnych objawów przez dłuższy czas, jedyną szansą na jej rozpoznanie są regularnie wykonywane badania krwi. Nawet jeśli lekarz nie widzi potrzeby wykonania badań krwi, należy samodzielnie poprosić o skierowanie. Bardzo często koniecznością jest również wykonanie badań, za jakie trzeba niestety zapłacić z własnego portfela.

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz