Mój dom jest moją twierdzą

Bez względu na to czy mamy własne mieszkanie, czy też jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami rodzinnego domu zawsze szukamy przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i nienaruszalności naszego życia prywatnego oraz mienia. Nie zawsze wystarczy opieka nad naszą siedzibą sprawowana przez sąsiadów, a niekiedy musimy się liczyć z wizytą detektywa. Jej powodem może być nasze własne zaproszenie, ale czasem potrafi się on pojawić zupełnie nieoczekiwanie. Jakie zatem usługi może zaoferować detektyw i kiedy powinniśmy go wpuścić?

    Ogłaszając swoje usługi w internecie agencje detektywistyczne ułatwiają podjęcie decyzji swoim potencjalnym klientom. Zwykle szczegółowo informują, czym się zajmują, a choć nie zawsze zamieszczają cennik swoich usług, to cenę zlecenia można poznać dzięki nawiązaniu bezpośredniego kontaktu. Usługi detektywistyczne są świadczone w równej mierze osobom prywatnym, jak i firmom. Detektywi udzielają pomocy w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości oraz organami ścigania, prowadzą poszukiwania osób i mienia, zajmują się windykacją mienia, a także ustalaniem miejsca zatrudnienia i innych ważnych informacji personalnych. W skład czynności podejmowanych przez detektywów może również wchodzić ustalanie listy partnerów strategicznych, takich jak na przykład bank, księgowość, doradztwo prawne, obsługa IT, administrator budynku i ochrona.

   Legalnie działająca agencja detektywistyczna kieruje się z góry określonymi przepisami prawa. Licencjonowane usługi detektywistyczne powinny być zatem świadczone zgodnie z treścią Ustawy z dnia 6 lipca 2011 roku. Przepis Artykuł 193 Kodeksu Karnego głosi przecież: „Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

2. Opieka detektywistyczna nad naszym mieszkaniem lub domem

     W określonych przypadkach właściciel nieruchomości sam jest zainteresowany kontaktem z agencją detektywistyczną. A wbrew pozorom nie musi to być spowodowane pragnieniem sprawdzenia wierności współmałżonka. Pomoc detektywa może się bowiem okazać zbawienna w  przypadku, gdy obciążamy podejrzeniami innego mieszkańca domu. Niezależnie od tego, czy jest to  nowo zatrudniona sprzątaczka podejrzewana o drobne kradzieże, czy też współlokator budzący nasze wątpliwości, można się zgłosić do agencji z prośbą o wytypowanie osoby, która podejmie się stosownego zlecenia. W przeważającej części przypadków detektyw proponuje montaż monitoringu, co musi poprzedzić wyrażenie zgody na jego wejście do domu. Zamontowanie kamery może być powiązane z dodatkowym montażem podsłuchu w pomieszczeniach zajmowanych przez podejrzewaną osobę. W przypadku, gdy klient jest jedynie współwłaścicielem mieszkania lub domu, czynności takie wymagają również pozwolenia udzielonego przez pozostałych właścicieli nieruchomości. Montaż monitoringu może zostać wykonany jedynie wtedy, gdy podejrzewamy partnera i tylko na wyraźną zgodę zlecającego, który musi być przynajmniej współwłaścicielem nieruchomości.

3. Kiedy detektyw ma prawo wejść do naszego mieszkania lub domu?

   Detektyw nie jest urzędnikiem organów państwowych, więc może działać jedynie w obrębie przyznanych sobie uprawnień. Szukając faktów i analizując zebrany materiał może on odwiedzić nieruchomość kojarzoną z podejrzaną działalnością konkretnej osoby lub grupy osób. Nie ma jednak przed sobą łatwego zadania, ponieważ stanowi ona cudzą własność. Konieczne jest w takich przypadkach pozwolenie państwowych organów ścigania, co w przypadku detektywa może być niemożliwe z uwagi na to, że nie jest on funkcjonariuszem państwowym. Z tego powodu kluczowa staje się dobrowolna zgoda właściciela na legalne wejście w obręb nieruchomości. Decydując się na nią warto pamiętać, że uniemożliwienie detektywowi dostępu do domu czy mieszkania może negatywnie wpłynąć na przebieg toczącego się śledztwa.

    Podstawą etyki zawodowej detektywa jest pozwolenie udzielone przez właściciela nieruchomości. Jak zatem powinien go on przekonać do udostępnienia prywatnej przestrzeni domu? Konieczne jest  niewątpliwie wylegitymowanie się, a następnie uzasadnienie konieczności wejścia na teren nieruchomości. Przedstawione dowody i poszlaki muszą być przekonywujące i powinny dowodzić profesjonalizmu doświadczonego detektywa. Przykładem, który ujawnia pozytywne znaczenie potencjalnej zgody dla interesów obu stron są skomplikowane często relacje między właścicielem mieszkania, a jego najemcą. Nie zawsze jednak badane mieszkanie jest własnością osoby prywatnej. W przypadku gminy częstym problemem jest rozbieżność między deklaracją trudnej sytuacji materialnej ze strony najemcy, a stanem faktycznym. Wydawałoby się, że ustalenie prawdy może być wymarzonym zadaniem dla detektywa, ale w przypadku lokalu komunalnego, którego faktycznym właścicielem jest gmina, zgoda na jego ingerencję może być trudna do uzyskania. W takiej sytuacji najprawdopodobniej do lokalu zostaną wpuszczeni jedynie urzędnicy państwowi. Ich interwencję może spowodować na przykład podejrzenie zatajania dochodów lub dowody na to, że osobie zajmującej dany lokal nie przysługuje do niego prawo. Nie oznacza to, że detektyw w ogóle nie może wejść na teren takiego mieszkania, ale jeśli tak się stanie, to jedynie towarzyszy on przedstawicielowi właściciela nieruchomości. 

Post Author: admin

Dodaj komentarz