Jakie warzywa w psiej diecie?

Psy w przeciwieństwie do kotów nie są mięsożercami, ale wszystkożercami. Ich dieta jest zatem podobna do ludzkiej. Nie jest jednak tak, że nasi pupile mogą spożywać absolutnie wszystkie produkty, obecne w naszym domowym jedzeniu. Jakie warzywa powinny znaleźć się w psiej diecie, a jakie należy wykluczyć? Co z zieleniny będą zawierały gotowe karmy dla psów? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Domowe jedzenie czy gotowa karma?

Najbezpieczniej jest karmić psa gotowym, przeznaczonym dla nich jedzeniem. Mieszanie domowych posiłków oczywiście nie zaszkodzi psu, ale stworzenie w ten sposób odpowiedniego, zbilansowanego jedzenia dla pupila jest karkołomnym zadaniem. Rzecz jasna w psiej diecie mogą znaleźć się warzywa. One bowiem dostarczą mu wielu witamin i składników, potrzebnych do prawidłowego rozwoju, a także poprawią perystaltykę jelit i ułatwią trawienie. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego warzywnego tematu. Nie każdy zielony produkt może być bowiem spożywany przez naszego pupila. Warto też starannie przeanalizować pod tym kątem skład karmy dla psów.

Jakie warzywa i owoce można podać psu?

Warzywa i owoce, które nie szkodzą psom to między innymi banan, burak, dynia, marchew, pietruszka, seler, a także słodka papryka. Te produkty znajdziemy w większości polskich domów. Zawierają one szereg witamin, w tym A, C, B6, E, K, a seler również witaminę D. Dodatkowo większość z nich ma w sobie sporą dawkę błonnika, który ułatwia trawienie pokarmów. Warzywa i owoce posiadają też różnorodne składniki mineralne, w tym potas, fosfor, magnez, żelazo, cynk oraz sód. Warzywa i owoce mogą mieć postać surową, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają chrupiące przekąski, które umożliwiają im użycie zębów. Rzecz jasna jednak tego typu składniki pożywienia można również poddawać obróbce termicznej, ale nie należy dodawać do nich żadnych przypraw.

Jakich warzyw i owoców należy unikać w psiej diecie?

Niestety nie wszystkie warzywa i owoce mogą być spożywane przez psy. W składzie specjalistycznej karmy dla psów nie znajdziemy na pewno czosnku, cebuli, szczypiorku, pora, szpinaku, szczawiu, rabarbaru, niedojrzałego pomidora, awokado, winogron oraz cytrusów. Rzecz jasna nasz pupil może wykazywać zainteresowanie tymi produktami. Nie są one jednak korzystne dla jego zdrowia. Mogą wywołać wiele, niepożądanych reakcji, w tym problemy żołądkowe, a także źle wpłynąć na pracę wątroby, nerek i innych narządów. Stawiając na gotowe karmy dla psów na pewno unikniemy takich „atrakcji”.

Post Author: admin

Dodaj komentarz