Gaz płynny czy ziemny – czym lepiej ogrzewać dom?

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie domu gazem. Jest to metoda mająca wiele zalet – przede wszystkim jest wygodna, prawie bezobsługowa i przyjazna dla środowiska. Do wyboru są dwa warianty: gaz ziemny oraz płynny, czyli LPG. Na który się zdecydować?

Gaz płynny kontra gaz ziemny – jakie są różnice?

 

Podstawowe różnice pomiędzy gazem ziemnym a płynnym dotyczą ich właściwości. O ile gaz płynny jest prawie dwukrotnie cięższy od powietrza, o tyle gaz ziemny jest od niego o połowę lżejszy. Na uwagę zasługują tu też kwestie związane z pozyskiwaniem obu tych paliw. Gaz ziemny nie bez powodu określany jest mianem naturalnego – wydobywa się go bowiem bezpośrednio z pokładów podziemnych. Z kolei LPG to uboczny produkt, jaki powstaje przy rafinacji ropy naftowej.

 

Dystrybucja gazu – jak to wygląda w praktyce?

 

Gaz ziemny dostarczany jest poprzez sieć gazową, ale nie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce mogą z niego korzystać. Na przeszkodzie stoi brak odpowiedniej infrastruktury na danym terenie. Wykonanie stosownego przyłącza jest bardzo kosztowną inwestycją – tym droższą, im większa jest odległość pomiędzy posesją a wspomnianą siecią. W przypadku gazu płynnego dystrybucja jest ułatwiona i całkowicie niezależna od obecności gazowej infrastruktury. Instalację zbiornikową na gaz płynny można zamontować praktycznie wszędzie – zajmują się tym firmy takie jak Amerigas, które w ramach umów z klientami przeprowadzają również serwis i dostarczają paliwo. Na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce zbiornik wystarczy napełnić dwa razy w roku. Dobrej jakości gaz płynny to niezwykle wydajne, wysokokaloryczne paliwo. Ogromną zaletą takiej instalacji jest to, że zawartość jednego zbiornika służy nie tylko do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, ale też do podgrzewania wody oraz zasilania gazowych urządzeń takich jak kuchenka czy grill.

 

Gaz płynny czy ziemny – co wybrać?

 

Wybór gazu płynnego lub ziemnego jako sposobu ogrzewania domu podyktowany jest indywidualnymi przesłankami. Każdy sam powinien przeprowadzić nieodzowne kalkulacje – tak radzą eksperci z Amerigas. Opinie, z jakimi często można się spotkać, odnoszą się do cen omawianych paliw. Gaz płynny uchodzi za droższy, ale trzeba spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Należy pamiętać o tym, że ceny gazu ziemnego są regulowane odgórnie, w związku z czym trzeba liczyć się z podwyżkami. Z kolei ceny gazu płynnego są uwolnione, co oznacza dokładnie tyle, że można wybrać dostawcę proponującego najatrakcyjniejsze stawki.

 https://www.amerigas.pl/

Post Author: admin