Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy stanowi centrum muzyczne miasta. Corocznie organizuje w swoich ścianach setki koncertów i przyciąga tysiące widzów. Można z nią spędzić najważniejsze święta w roku na wyjątkowych koncertach. Na ogół z jej sceny płynie muzyka klasyczna, ale nie jest to jedyny gatunek muzyczny, który prezentuje, dbając o najwyższą jakość wykonania. Co sprawia, że Filharmonia Pomorska jest tak wyjątkowa?
Krótka historia Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 1953 prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej zdecydowało się na budowę filharmonii w Bydgoszczy. Od tego momentu usilnie starano się zdobyć środki na ten projekt, a pierwszy dyrektor instytucji – Andrzej Szwalbe – wraz z zespołem muzycznym ciężko i nieustannie pracowali nad powstawaniem gmachu na różnych polach organizacyjnych.
Ostateczny projekt architektoniczny nawiązuje do fasady Filharmonii Narodowej w Warszawie. Gmach został stworzony w stylu neoklasycystycznym, a jego hole zostały ubogacone w portrety rzeźbiarskie z brązu słynnych kompozytorów, a także w gobeliny.
Oficjalna inauguracja Filharmonii Pomorskiej odbyła się 16 listopada 1958 roku i wtedy również nadano jej imię Ignacego Jana Paderewskiego. Od tego czasu instytucja bierze aktywny udział w przedsięwzięciach o znaczeniu historycznym, kulturalnym i artystycznym.
Projekt budowy Filharmonii Pomorskiej
Budynek Filharmonii Pomorskiej składa się z sali koncertowej (850 miejsc), sali kameralnej (170 miejsc), foyer głównego (170 miejsc) i foyer bocznego. Instytucja planuje jednak swoją rozbudowę.
Filharmonia Pomorska znana jest w całej Polsce ze swojej doskonałej akustyki, która umożliwia wykonanie nagrań na najwyższym poziomie dźwięku. Dodatkowo na estradzie instytucji znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy.
W budynku zadbano również o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, aby możliwy był ich komfortowy udział w koncertach. Obiekt wyposażono w windę, podjazdy, specjalne miejsca w salach dla osób poruszających się na wózkach i przystosowane toalety. Zatroszczono się także o osoby niesłyszące i niewidzące – zamontowano system pętli indukcyjnych, oznakowania w kontrastowych kolorach i tabliczki w języku Braille’a, aby ułatwić przemieszczanie się.
Działalność Filharmonii Pomorskiej
Filharmonia Pomorska na swoich scenach prezentuje muzykę klasyczną i współczesną. Organizuje koncerty symfoniczne, kameralne oraz recitale wirtuozów z całego świata. Umożliwia również organizację kongresów i sympozjów, na których spotykają się artyści, politycy, inteligenci i ludzie biznesu.
Instytucja dba również o działalność edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych. W ciągu każdego roku wykonuje ponad tysiąc audycji i koncertów umuzykalniających dla setek tysięcy słuchaczy. Stworzono również trzy cykle: „Od brzuszka do uszka maluszka” (dedykowany niemowlętom, mamom i kobietom w ciąży), „Akademia WioliMisia” (przeznaczony dla dzieci uczęszczających do przedszkola) oraz niezwykle popularne „Poranki Muzyczne” (dla osób starszych).
Filharmonia Pomorska oferuje bardzo korzystne oferty dla osób, które przystąpiły do jej klubu Melomana. Posiadanie karty klubowicza wiąże się ze zniżkami na bilety i na pozycje z ich menu w kawiarence, a także na możliwość spotkań z artystami i wzięcia udziału w koncertach wyjazdowych. Nabycie karty klubu kosztuje jedynie około 50 zł.
Ceny biletów w Filharmonii Pomorskiej różnią się w zależności od wybranego koncertu. Ostateczny koszt biletów można zobaczyć na stronie internetowej instytucji (tam również klienci mogą dokonać ich kupna).
W lutym odbywają się koncerty muzyki klasycznej: Mozarta i Beethovena, a z bardziej współczesnego repertuaru: przedstawienie muzyki filmowej, która pochodzi z produkcji Znachor.
Adres:
ul. Andrzeja Szwalbego 6, 85-080 Bydgoszcz
Filharmonia Pomorska jest tętniącym muzycznym sercem Bydgoszczy. W sezonie organizuje setki różnorodnych koncertów, które są w stanie zaspokoić każde gusta. Udanie się na jej koncert to doskonały pomysł na spędzenie wyśmienitego wieczoru z najbliższymi osobami. Sprawdź na ich stronie internetowej najbliższy repertuar i zorganizuj sobie odpoczynek najwyższej jakości.
Źródła:
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, www.kulturawzasiegu.pl, [dostęp: 06.02.2025].
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, www.adria-art.pl, [dostęp: 06.02.2025].
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, www.eventim.pl, [dostęp: 06.02.2025].
Strona internetowa Filharmonii Pomorskiej: filharmonia.bydgoszcz.pl.