Salon to miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną bądź przyjaciółmi na wspólnych rozrywkach, ale i na odpoczynku. Z tego względu pełni bardzo ważną funkcję w mieszkaniu. Czy spełni ją należycie, zależy w szczególności od jego wystroju, którego jednym z kluczowych elementów jest oświetlenie. To ono nadaje wnętrzu ostatecznego charakteru, budując wyjątkowy nastrój, uwydatniając atuty, ale i kryjąc w cieniu drobne niedociągnięcia. Poza funkcją dekoracyjną jest też niezwykle ważnym aspektem praktycznym, pozwalającym korzystać z przestrzeni w najwyższym stopniu, dzięki oświetleniu jej newralgicznych części.
Oświetlenie salonu – funkcjonalność i styl w jednym
Salon to swego rodzaju wizytówka domowników, pomieszczenie reprezentacyjne. To w nim bowiem przyjmujemy gości. Tutaj powinniśmy zaznaczyć styl mieszkania, a tym samym nasz charakter, przy zachowaniu przytulnego klimatu zachęcającego do wspólnych spotkań i odpoczynku. Oświetlenie salonu powinno więc spełniać poniższe funkcje:
- zapewniać wystarczające światło do roli, jaką pełni salon (do odpoczynku, czytania, rozmów, gier towarzyskich, oglądania TV itp.);
- stwarzać przytulną atmosferę;
- wpasowywać się w styl wnętrza i całego mieszkania, tworząc z nim harmonijną całość.
Obecnie w sklepach dostępny jest ogromny wybór lamp, które z powodzeniem można zastosować zarówno we wnętrzu nowoczesnym i minimalistycznym, jak i klasycznym. Do dyspozycji mamy szereg lamp sufitowych o ciekawym designie, lampy ścienne, stojące oraz stołowe. W ostatnich latach panuje prawdziwy rozkwit ciekawych stylistycznie dodatków, dlatego nietrudno znaleźć lampy betonowe, w kształcie szklanych słojów, druciane czy z elementami drewnianymi. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie w salonie urządzonym w stylu industrialnym, loft czy skandynawskim.
Lampy betonowe
To niezwykle efektowna propozycja dla odważnych aranżacji. Nadają niezwykłego nastroju wnętrzu w surowym, industrialnym charakterze. Świetnie komponują się z dodatkami drewnianymi. Lampy te, ze względu na kształt klosza, dają często dość ograniczone światło, dlatego najlepiej sprawdzają się jako nastrojowe oświetlenie punktowe.
Lampy druciane
Stanowią wyjątkowo designerski dodatek do wnętrza w niemal każdym stylu, zwłaszcza minimalistycznym. W zależności od zastosowanych żarówek, dają różnej mocy oświetlenie. Występują zarówno jako lampy sufitowe, ścienne, jak i stołowe. Dzięki mnogości form (kształtu, rozmiaru oraz drucianych splotów), mogą być wyjątkowo przyjemnym akcentem w wielu aranżacjach.
Lampy szklane
Wraz z dwoma wyżej wymienionymi rodzajami lamp, są świetnym rozwiązaniem do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, minimalistycznym, wręcz surowym. Dają niezwykle efektowne światło, którego barwa zależna jest od zastosowanego szkła. Bardzo dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia punktowego, nadającego wnętrzu tajemniczego, a jednocześnie przytulnego charakteru.
Lampy drewniane
Drewno w lampach pojawia się zwykle jako dodatek do innych tworzyw: betonu, metalu, szkła czy materiału. W zależności od połączenia, może być świetnym rozwiązaniem do skromnych, minimalistycznych wnętrz w stylu industrialnym czy skandynawskim, ale i do iście tradycyjnego salonu, przywodzącego na myśl babcine mieszkanie.
Planowanie oświetlenia salonu
Bez względu na to, z jakiego tworzywa oświetlenie nabędziemy, ważne jest przede wszystkim zaplanowanie go pod kątem funkcjonalności salonu. Od wielu już lat dużym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie punktowe, które pozwala dobrze oświetlić konkretne, newralgiczne punkty, takie jak stół, sofa, fotel w kąciku czytelniczym itd. Rozwiązanie takie z jednej strony zapewnia duży komfort użytkowania wnętrza, z drugiej zaś pozwala stworzyć niezwykle ciekawe pomieszczenie, które dzięki różnorodnemu oświetleniu stwarza często wrażenie większego i bardziej przestronnego. Można też postawić na oświetlenie jednopunktowe, które dobrze sprawdza się w niewielkich, proporcjonalnych pomieszczeniach i daje zwykle rozproszone, równomierne światło w całym wnętrzu.
Poza wymienionymi rodzajami oświetlenia, istnieje oczywiście wiele innych rodzajów lamp. Ciekawym sposobem na niepowtarzalne oświetlenie salonu jest też wykonanie lampy własnoręcznie z wykorzystaniem dostępnych tworzyw i materiałów. Przy niewielkim nakładzie pracy (i ogromnej satysfakcji) można stworzyć naprawdę wyjątkowe oświetlenie.