Dlaczego warto zainwestować w dobry kocioł na pellet?

Smog to zanieczyszczenie powietrza mieszaniną różnych cząsteczek metali, pyłów czy gazów. Najbardziej znane pyły zawieszone PM 2, 5 czy PM 10 są jednocześnie najbardziej dla Nas niebezpieczne. Smog to zagrożenie takimi chorobami jak rak płuc, infekcje dolnych dróg oddechowych czy choćby zawał. Oznacza to, że każdej jesieni i zimy zamiast oddychać czystym powietrzem do naszych płuc trafia mieszanina pyłów która dewastuje nasz organizm zbierając ciche żniwo. Jak podaje WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia rocznie około 40 tysięcy Polaków umiera na choroby pośrednio lub bezpośrednio związane ze smogiem.Oznacza to, ze najwyższy czas dojrzeć w smogu śmiertelnego wroga i zacząć walkę. Maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza , transport zbiorowy czy ekologiczne piece w tym takie na pellet są najlepszym rozwiązaniem. Najwyższy czas zacząć działać by nasze dzieci i wnuki mogły oddychać pełną piersią. Jeśli nie zrobimy nic nadal 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europu będzie w Polsce, a my zamiast cieszyć się zdrowiem będziemy truć się smogiem.

Wszystko w naszych rękach

Oczywiście kilka bądź nawet kilkanaście tysięcy, które musimy wydać na zakup kotła na pellet to duży wydatek, tym bardziej należy się zastanowić jaki kocioł powinniśmy wybrać i jakie korzyści nam to przyniesie. Zacznijmy od tego, że pellet jest bardzo wygodny w użyciu. Dawno temu minęły czasy, gdy nie mieliśmy wyboru, a ogrzewanie kojarzyło nam się ze starem pełnym węgla i kierowcą zrzucającym opał do piwnicy. Ktoś mógłby powiedzieć, że ogrzewanie węglem jest około 20% tańsze. Owszem. Jednak korzyści, które otrzymujemy ponosząc ten dodatkowy wydatek są nie do przecenienia. Należy pamiętać, że pellet to i tak tańszy sposób na ogrzanie naszego domu niż ogrzewanie propanem czy olejem opałowym.

Jeśli mieszkamy w miejscu gdzie nie ma bezpośredniego dojścia do gazu ziemnego kocioł na pellet powinien być pierwszą myślą, którą należy wziąć pod uwagę. Do licznych korzyści o jakich należy wspomnieć należą:

  • wysoka efektywność energetyczna
  • małe zanieczyszczenie atmosfery
  • niewielka powierzchnia wymagana do instalacji – wystarczy ok. 6 metrów kwadratowych
  • wygoda: różne rodzaje zasobników paliwa oferujące zapas na kilka dni
  • praktycznie bezobsługowość: elektronika zarządza procesem spalania, my wykonujemy jedynie zasyp paliwa
  • wysoka automatyzacja: palnik i wymiennik mogą być czyszczone automatycznie
  • możliwość dokupienia zasobnika c.w.u i przygotowywania wody do mycia
  • automatyczne rozpalanie i dozowanie

Oczywiście zalet jest więcej, ale jedną z najważniejszych o których nie sposób nie wspomnieć jest ich ekologiczność. Pellet bowiem to nic innego jak biomasa ciśnieniowo sprasowanych zrębków drzewnych, wiórów i trocin. Ta operacja przekłada się na małą objętość, a dużą ilość ciepła jaką możemy uzyskać. Ważną rzeczą o której należy wspomnieć  jest wyjątkowo łatwy sposób w jaki można przechowywać pellet. Dzięki foliowym workom nasze paliwo pozostaje na swoim miejscu, nie łapię wilgoci i łatwo je magazynować.

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?

Kolejna jesień i zima niestety nie przyniosła oczekiwanych rozwiązań systemowych, które byłyby skuteczne. Pomimo, że wszystko zmierza w dobrą stronę nadal pyły i smog zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Wystarczy wspomnieć o chorobach takich jak rak płuc czy niedokrwienia oraz zawały serca by wiedzieć, że nie można pozostać biernym.

Co zatem zrobić?

Walkę ze smogiem należy zacząć od zebrania jak największej ilości informacji o jakości powietrza w miejscu w którym mieszkamy. Kiedy już wiemy z czym przyjdzie nam się zmierzyć mamy do dyspozycji cały arsenał, którym możemy walczyć. Począwszy od masek antysmogowych, poprzez oczyszczacze powietrza na dobrych, wydajnych ekologicznych piecach kończąc. W zasadzie to powinniśmy od tego zacząć. W ramach walki ze smogiem mamy możliwość uzyskania dotacji w wysokości od 30 do 90% procent ceny kotła. Pozostaje jedynie pytanie nie czy, tylko jaki kocioł na pellet wybrać?

Jaki kocioł na pellet wybrać?

Zwróćmy przede wszystkim uwagę na to ile mamy powierzchni, którą możemy przeznaczyć na zagospodarowanie kotła. To jeden z najważniejszych parametrów. Następne odpowiedzmy sobie na pytanie czy potrzebujemy zasobnika c.w.u.To zawęzi nam liczbę potencjalnych wyborów. Kolejnym istotnym parametrem jest wysokość komina. Nasz komin musi być kompatybilny z danym kotłem. Ten typ informacji uzyskamy u producenta lub przedstawiciela. Kotły to nowoczesne urządzenia, które mogą bezawaryjnie działać nawet kilkanaście lat. Sprawdźmy jednak, jeśli chcemy spać spokojnie gdzie znajduje się najbliższy serwis. Automatyczna zapalarka oraz automatyczny system gaszenia płomienia to funkcje, o których powinniśmy pomyśleć, gdy chcemy by większość czynności była wykonywana w pełni automatycznie. Zwróćmy również uwagę czy nasz piec wyposażony jest w sondę lambda, dzięki której jego praca będzie jeszcze bardziej ekonomiczna.

Same korzyści.

Podsumowując. Kotły na pellet to inwestycja, która się zwraca w postaci nie tylko wydajnego ogrzewania naszego domu w sposób wysoko zautomatyzowany – co sprawia, że oszczędzamy pieniądze, ale przede wszystkim, która sprawia, że wszyscy których kochamy oraz my sami jesteśmy zdrowsi, a to warte jest każdych pieniędzy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz