Biokominki – definicja, zalety, wady

Występują różne typy kominków. Warto zdawać sobie sprawę, że we wnętrzach wykonanych w nowoczesnym stylu wnętrz dużą popularnością cieszą się biokominki. Wynika to przede wszystkim z tego, że są uniwersalne, ekologiczne oraz można je ulokować w dowolnym miejscu.

Definicja

Biokominki są nowoczesnym rodzajem kominka, w którym za paliwo służy tzw. biopaliwo (głównym jego składnikiem jest alkohol etylowy). Ich funkcjonowanie nie wiąże się z emitowaniem żadnego zapachu oraz dymu, a po zużycia biopaliwa nie pozostaje popiół. Ich przedrostek bio związany jest z ekologicznymi rozwiązaniami, które zostały w nich zastosowane.

Zalety

Te kominki posiadają wiele zalet. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Przyjazność dla środowiska, dzięki temu, że spalanie jest bezwonne oraz bezdymne.
  • Brak ograniczeń w postaci konieczności posiadania odpowiedniego ciągu kominowego czy niemożności właściwego ulokowania kominka. Biokominek można umiejscowić dowolnie w zależności od jego charakteru, a więc tego, czy jest wolnostojący czy też ścienny do zabudowy.
  • Mobilność – sprawia to, że te kominki można umieścić w dowolnym pomieszczeniu, a więc m.in. w sypialni, salonie czy łazience.
  • Stanowienie doskonałej dekoracji wnętrza, która jest zapewniona przez nowoczesny wygląd.
  • Możliwość schowania w dowolnym momencie, np. po zimie. W okresie letnim jest dostępna opcja, która polega na korzystaniu z biokominka tylko w określonych momentach, np. w chłodniejsze noce.

Wady

Należy zauważyć, że biokominki nie są wolne od wad. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • Wysoka cena biopaliwa. Koszt jednego litra zwykłego biopaliwa przeznaczonego do biokominków przeważnie waha się od 9 do 15 zł. Średnie zużycie biopaliwa to w przybliżeniu 1,5 litra na 3 godziny eksploatacji, co przekłada się na to, że godzinne korzystanie z biokominka kosztuje od 5 do 8 zł.
  • Konieczność regularnego wietrzenia wnętrza, w którym znajduje się biokominek. Wynika to z tego, że spalanie biopaliwa prowadzi do uwalniania się do atmosfery pary wodnej wraz z dwutlenkiem węgla, który w większych ilościach jest szkodliwy dla człowieka.
  • Zbyt mała moc grzewcza. Sprawia to, że te kominki nie mogą być podstawowym źródłem ogrzewania domu, gdyż nie zdołają kompleksowo i równomiernie ogrzewać całego domu. Biokominkom powinno towarzyszyć ogrzewanie centralne.

Post Author: admin

Dodaj komentarz